Как да изберем правилния микрофон?

Микрофоните са ключов елемент от арсенала на всяко студио, но как да се спрем на най-подходящите? Изборът е труден, не само заради ограничения бюджет, а защото пазарът е залят от все по-нови модели със софтуерни благини като емулации на класически модели, вградени ефекти и т.н. С тази статия се надяваме да ви улесним и ориентираме по-добре.
Но първо, що е то микрофон?
Микрофоните преобразуват акустичния сигнал в електрически. След това го пренасят към миксер или аудио интерфейс, откъдето можем да го коригираме, обработим и запишем. В музикалния звукозапис, основните видове микрофони са кондензаторни, динамични и лентови. Разликата в устройството им определя и тяхното приложение. Динамичните микрофони са подходящи за шумни звукоизточници – барабани, китари, както и за лайв изпълнения. Те не са толкова чувствителни, нямат нужда от допълнително захранване и са по-здрави. Лентовите микрофони са тяхната противоположност. Изключително чувствителни, ако бъдат използвани за прекалено шумен звукоизточник (каса или бас говорител) могат да се повредят. Кондензаторните микрофони са не по-малко чувствителни от лентовите, но колкото по-голяма е тяхната капсула, толкова по-универсални са те. Друга съществена разлика между микрофоните е тяхната насоченост, тоест посоките, от които те могат да улавят звука. Това е изключително важен елемент, особено ако се налага да записваме в нетретирана среда.
Какво и къде ще записваме?
Изборът на микрофон започва с въпросите какво и къде ще записваме. Дали търсим микрофон за запис на хип-хоп вокали вкъщи, на електрическа китара в репетиционната или пък търсим с какво да тракнем целия сет барабани в студио? Ако искате да скицирате парчета докато сте на турне може да жертвате качество за сметка на преносимост и издръжливост. Ако искате записите да влязат във финалния продукт ще ви трябва микрофон, който най-автентично да улови вашето изпълнение, без никакви компромиси.
Вокали
Избираме микрофоните в зависимост от стила на пеене. За по-джаз или R’n’B глас може да се спрем на лентов микрофон. Той ще улови всеки фин нюанс на гласа. Един от евтините варианти е R1 Mk II на Golden Age Project. Ако гласът е по-пробивен или по-дрезгав по-добър вариант е кондензаторен микрофон с голяма капсула. Тук евтините варианти започват с бъндълите за домашно студио на Focusrite или моделите на Audio Technica. Ако имате по-голям бюджет, с микрофон като AKG C414 XLS може да записвате буквално всичко. За запис на тежки вокали препоръчваме SM7B, също една от класиките за подкаст и стрийминг микрофон. Ако записвате вкъщи, просто скицирате парчетата си или репетирате, не подценявайте и динамичните микрофони, Shure BETA 58A e микрофонът, с който не може да сбъркате.
Барабани
Барабаните са шумни инструменти, така че ще се спрем на динамични или кондензаторни микрофони. Вече се предлагат цели комплекти за всички компоненти на дръмкита. По-достъпните предложения идват от Shure (DMK57), CAD и Behringer. В по-скъпите комплекти на Sennheiser, AKG или Audix ще откриете и някои от стандартните микрофони за барабани. Сред най-популярните модели за каса са AKG D112, Shure Beta 52A и Audix D6. За соло барабана изберете Shure SM57. При овърхедите изборът е доста голям, някои от бюджетните решения са Audio Technica 4040, Slate ML2 или Oktava MK12, а една от класиките е AKG 414.
Китари
Shure SM57 отново идва на помощ за запис на електрически китари. Ако не търсите high-gain звук, а по-винтидж рокенрол вайб, може да пробвате с лентов микрофон. За акустична китара се насочете към кондензаторен микрофон. Най-добрият вариант е стерео двойка, но и с един, разположен на около 20 см от инструмента и насочен към пространството между 12-14 прагче ще се справите. Повечето споменати модели ще ви свършат перфектна работа както за китара, така и за други акустични инструменти. В зависимост от честотния обхват на инструментите избираме и размера на капсулата.
Темата за микрофоните е огромна и можем да си говорим още много. Най-важното е да схванем принципа и да не правим излишни покупки. Запознайте се добре с типа сигнали, за които са най-подходящи микрофоните, с които разполагате и не се страхувайте да експериментирате, за да откриете своя собствен звук.