Как да се справим с творческия блокаж?

Всеки има своите мигове на огромно вдъхновение. Тогава преливаме от идеи и не можем да насмогнем да ги реализираме. За жалост обаче, в живота на музиканта винаги идва моментът, в който музата ни напуска. Седим пред празния лист, екрана или с увиснала китара в ръка, а музиката просто я няма. В следващите редове сме събрали няколко техники, които ще ви помогнат да победите творческия блокаж.
Променете процеса
Понякога сами попадаме в капана на навиците си. Можем да предизвикаме себе си като променим подхода си към творческия процес. Ако пишете парчетата си след като сте готови с текста този път започнете от мелодията. Първо нареждате барабаните, но сега груувът липсва? Защо да не започнете с бас линията? Като пречупите своята рутина не само ще напуснете комфортната си зона, но ще достигнете и до нови, неочаквани резултати.
Поставете си ограничения
Когато правим музика с помощта на компютър имаме достъп до безброй средства за постигане на перфектния звук, най-модерната продукция и иновативен звуков дизайн. Тези неща са изкусителни, но и разсейващи от най-важното – да пишем музика. Вместо да се чудите в кой плъгин да намерите вдъхновението, пробвайте да се ограничите. Направете парчето само с един синтезатор или пък без да ползвате никакви аудио ефекти. Така ще откриете и нови техники, които да добавите към своите умения.
Експериментирайте с други инструменти
Велико е да бъдеш виртуоз в свиренето само на един инструмент, който учиш цял живот. Още по-велико е да разшириш кръгозора си. Особено, когато композираш музика, това познание е изключително важно, за пишеш адекватни части за хората, с които работиш. В моментите на творчески затруднения, експериментирането с други музикални инструменти е от най-полезните пътища напред.
Отделете половин час за импровизация
Не се забравяйте да импровизирате, но си поставяйте рамки. Включете таймера на 30 минути, натиснете Record и оставете музиката да ви води. Запишете всичко, но не редактирайте веднага. Напротив, дайте малко време на музиката да узрее и тогава се върнете към записите. Със сигурност ще откриете поне една нова и неочаквана отправна точка, която ще ви отведе към следващото парче.
Пазете и рециклирайте идеи
Когато вдъхновението пресъхне е време да бръкнем в торбата със старите идеи. Записвайте и архивирайте всяка мелодия, loop, бийт или текст, който днес не ви вдъхновява достатъчно, но пък може да ви потрябва в бъдеще. Понякога една вокална линия, която днес ни звучи невзрачно, само защото десет минути по-късно сме измислили по-добра, може да се окаже подходяща за началото на нов проект.
Пишете, но не само музика
Искрата за една песен или цял може да се крие само в една дума, стих или откъс от провокиращ разговор. Писането на текстове, идеи и воденето на дневник могат да се превърнат в начин, в който различните ни творчески импулси се захранват един друг. Ако сте напълно скарани с думите, но те все пак ви инспирират да творите, има редица онлайн средства, които могат да ви помогнат в този процес – уеб генератори на имена за песни, апове с изкуствен интелект и т.н.
Сменете средата
Все по-голяма част от животите ни преминават вкъщи – там работим, пишем музиката си, там спим и се храним. Това е по-изгодно и удобно, но е много лесно да станем жертва на монотонността, да се разсейваме по-лесно, а може и съседите да не са щастливи, че вдигаме шум. Затова занесете лаптопа и интерфейса в репетиционната или пък наемете студио за няколко часа и оставете непознатото място да ви прошепне нови идеи.
Време за колаборации
Когато зациклим е добър момент да си съдействаме с други музиканти. Винаги сте искали да направите общо парче с някой приятел? Какъв по-подходящ момент от великият творчески блокаж? Работата с други хора ни учи на много. Тя може драстично да подобри или промени собствените ни подходи, все неща, които вършат работата в моментите, когато музата е в почивка.
Дайте си време за почивка и вдъхновение
Почивката е ключова. Не само за ползотворния ни творчески процес, но и за цялостното ни душевно здраве. Разбира се, не трябва да прерасне в мързел. Почивката ни позволява да „заредим батериите“ и ни отделя от творческия процес, за да чуем на свежа глава всичко, което вече сме създали. Вън от студиото или репетиционната, имаме време да четем, да гледаме филми и да попиваме вдъхновение от целия свят наоколо. Нали това беше крайната цел?