Кои са някои от най-влиятелните продуценти на нашето време?

В ерата на домашните студиа работата с музикален продуцент изглежда като далечна мечта, но зад най-големите хитове и най-великите албуми седят имената не само на музикантите, но и на инженерите и продуцентите, които са ги създали. Великите продуценти оставят музикантите да бъдат себе си, не отнемат от тяхната индивидуалност, а напротив, помагат им да достигнат своята най-добрата версия. В следващите редове ще се спрем на някои от най-влиятелните имена сред тях.
Стив Албини
Основател на легендарното студио Electrical Audio, Албини записва „In Utero” на Nirvana и знакови албуми на PJ Harvey и Pixies. Той е част от групите Shellac и Big Black, с които утвърждава безкомпромисния звук на 90-те. Стив Албини, който по-рано тази година почина, е познат със своя интерес към неподправения, органичен, понякога дори суров рок звук. Верен до край на аналоговия звукозапис и на тракването на живо, без овърдъбове, Албини е известен и със своята критика към музикалната индустрия. Той е сред малцината продуценти, които отказват да получават отчисления от албумите, върху които са работили.
Марта Салони
В световен план жените са едва 5% от всички продуценти и аудио инженери. Марта Салони обаче е едно от най-горещите имена в бизнеса през последните години. Също като Стив Албини, тя е почитател на аналоговия звукозапис, но от пандемията насам се фокусира най-вече върху смесването. Портфолиото на Салони е внушително, но и разнообразно. Сред артистите, с които е работила откриваме Depeche Mode, Бьорк, M.I.A, Black Midi, Animal Collective, Холи Херндън и много други.
Рик Рубин
Рубин добива статуса „култов продуцент“ в края на 80-те години с лейбъла си Def Jam и работата си за хип-хоп легенди като Public Enemy, Beastie Boys и Run DMC. Впоследствие, Рубин показва, че има ухо и за рок хитове. Той е продуцирал както Red Hot Chili Peppers, AC/DC, Rage Against The Machine, Linkin Park, така и Адел и Ед Шийрън. Рубин работи по последните записи на кънтри иконата Джони Кеш, включително кавъра на „Hurt“, оригинално написана от Трент Резнър. Рубин е по-скоро ментор и гуру, а не обсебен от техниката инженер. Повече за философията му откриваме в книгата „The Creative Act: A Way of Being“ от 2023 г.
Фарел Уилямс
Освен автор на десетки култови парчета, Фарел Уилямс, който познаваме от творческото дуо The Neptunes и бандата N.E.R.D., е продуцент, чиято запазена марка е срещането на артисти от различни жанрове и създаването на хитове, които докосват различни субкултури. Доказателство за неговия творчески талант са съвместните му парчета с артисти като Кание Уест, Daft Punk, Гуен Стефани, Джъстин Тимбърлейк, но и работата му с легендарни имена като Глория Естефан, Кендрик Ламар, Алиша Кийс и Migos. Продуцентския гений явно се предава генетично, защото Фарел е братовчед на Timbaland, чийто уникален стил чуваме в парчета на Алая, Джъстин Тимбърлейк, Мадона, Миси Елиът, дори Майкъл Джексън.
Mike Will Made-It
Ако слушате съвременен хип-хоп и поп, няма как да не сте чували името Mike Will Made-It. Той се е разписал върху хитове на артисти от Gucci Mane, Future, Rae Sremmurd, Кендрик Ламар и Лил Уейн до Риана, Бионсе, и Майли Сайръс. Стилът на Mike Will Made-It e труден за обобщаване в едно изречение, освен с думите „сто процента хитов“. Разтърсващи бийтове, манипулирани вокални семпли, купища синтезатори са само част от арсенала на един от най-великите поп и хип-хоп умове на нашето време.
Брайън Ино
Пионер на електронния звук, Брайън Ино посвещава голяма част от кариерата си на експериментални и иновативни звукозаписни техники. Познаваме Ино като създател и идеолог на ембиънт жанра, но не трябва да забравяме, че е ко-продуцирал парчета на Дейвид Боуи, а работата му по някои от най-важните албуми на U2, Coldplay, Питър Гейбриъл и Talking Heads променя завинаги звука на рок музиката.
Arca
Венецуелската електронна продуцентка Arca има не само впечатляваща соло дискография, но изиграва ключова роля в установяването на деконструирания поп звук на нашето време. Неподражаемият ѝ стил откриваме в албуми на Кание Уест, FKA Twigs, Björk и Lil Uzi Vert. В стила на Arca се преплита високотехнологичното, но и творческото визионерство, а резултатът е музика, сякаш изпълзяла от страниците на киберпънк роман.
Тери Дейт
Познат с работата си по почти всички албуми на Pantera, Тери Дейт е едно от най-важните имена за съвременната метъл сцена. В интервю за списанието Tape Op, продуцентът споделя, че най-характерното в неговия подход е да избягва характерния звук. Именно затова албуми като "White Pony" на Deftones, “Sempiternal” на Bring Me The Horizon, “Rude Awakening” на Megadeth или “Chocolate Starfish and the Hot Dog Flavored Water” на Limp Bizkit успяват да уловят музиката на всички тези банди по специален и автентичен начин.
Дори няколко статии като тази няма да стигнат, за да се спрем на всички продуценти, които са ни вдъхновили. Трудно е да пропуснем имена като Dr. Dre, който обръща хип-хопа с главата надолу, не само със собствената си музика, но и с продукцията си за N.W.A., 2Pac, Snoop Dogg и Eminem. Ако говорим за хип-хоп през 21-век, няма как да прескочим и Майк Дийн, чийто специфичен подход чуваме в хитовете на The Weeknd, Травис Скот, Дрейк, Джей Зи, но и поп икони като Мадона и Лана Дел Рей. Колкото по-поп става звука, толкова по-неизброими стават и талантите, които се борят за вниманието на публиката. Един от най-младите сред тях е Джак Антоноф, който едва на 40 години вече се е разписал върху музиката на Тейлър Суифт, P!nk, Lorde, St. Vincent, Florence and the Machine, Лана Дел Рей и Кендрик Ламар.