От гараж до студио – как да записваме вкъщи

Домашният звукозапис е една от големите революции в музиката на нашето време. Днес компютрите, смарт устройствата и аудио технологиите могат да превърнат всяка спалня, гараж или хотелска стая в звукозаписно студио. В следващите редове сме събрали първите стъпки в този вълнуващ процес.
Започнете с малко
Ако това е първото ви студио, съветваме ви да подходите по-скромно и постепенно да натрупвате техника. За начало, решете какво ще правите. Ще записвате демота, по които да работите с бандата в репетиционната, ще правите бийтове за други хора или ще правите кавъри за YouTube канала си? Така ще спестите излишни разходи и ще научите тънкостите на всички компоненти от студиото, в които сте инвестирали.
Сърцето на домашното студио
Компютърът е сърцето на всяко домашно студио, освен ако не сте аналогов фен, докопал касетъчен мултитрак рекордер от някой битак. Стационарните машини са доста по-евтини, но пък с лаптоп може да работите навсякъде. Преди да изберете Mac или Windows, уверете се, че любимите ви програми работят под платформата, на която сте се спрели. Средно бърз процесор, минимум 8-16 GB оперативна памет и SSD хард диск са задължителни. Втори монитор ще ви улесни много.
Изберете аудио интерфейс
Следващата стъпка е избор на подходящ аудио интерфейс. Марки като Motu, Audient и Behringer предлагат добри бюджетни варианти за преносими устройства с два комбинирани XLR/TRS преампа и USB захранване. Компании като Focusrite предлагат комплекти за начинаещи, които включват слушалки, интерфейс и микрофон. Когато дойде време за записи на повече инструменти вдигнете нивото с по-мощен модел на RME, Antelope Audio или UAD.
Слушането е всичко
В идеалният вариант, всяко домашно студио трябва да има мониторни колони и няколко чифта слушалки. Ако имате ограничени средства изберете слушалки. Фирми като Audio Technica имат доста бюджетни решения, ако ви се инвестира по-сериозно, Beyerdynamic DT 770 e един от класическите избори. Препоръчваме затворени слушалки, те изолират повече, заради което не са идеални за смесване, но са по-универсалното решение за записи в домашни условия.
Изборът на колони зависи от мястото, с което разполагате и музиката, която искате да правите. Ако имате нужда от повече бас изберете колони с поне 5-инчови говорители. Производители като KRK, ADAM и Yamaha имат подходящи активни модели. Ключовото е да се научите да познавате помещението, в което работите и да свикнете с мониторите си.
Микрофони
Когато става дума за записи, не може да се разминем и без микрофони. Най-универсални са кондезаторните микрофони с голяма капсула. С тях може да траквате глас, вокали и акустични инструменти. Марки като Rode или Audio Technica имат евтини и добри варианти. Някои от съвременните модели предлагат и вградени софтуерни ефекти, емулации на различни класически микрофони и присети. Ако искате да записвате електрически китари през усилвател инвестирайте в един динамичен Shure SM57 и няма да сгрешите. Поп филтър и стойка са две задължителни покупки.
Софтуер
Повечето интерфейси пристигат с олекотени версии на DAW (Digital Audio Workstation) софтуери като Bitwig, Ableton или StudioOne, с които може да започнете. Reaper също е добър вариант. Изборът в голяма степен зависи и от жанра музика, в който искате да работите. FL Studio е по-подходящ за бийтове, Ableton за изпълнение на живо и продуциране на електронна и денс музика, а Cubase и Pro Tools са насочени към професионалната студийна работа, запис, микс и мастъринг. Ако сте ученици или студенти огледайте се за отстъпки. Преди да се отправите на пазар за виртуални инструменти и плъгини с ефекти, разучете с какво разполага DAW-ът, на който сте се спрели.
Аксесоари и глезотии
Нищо не убива музата като скъсан кабел, затова подсигурете се с резервни. Повечето софтуери позволяват да „свирите“ на виртуалните инструменти с компютърната клавиатура, но един малък MIDI контролер ще ви бъде много полезен. Ако стаята ви не звучи добре, помислете как да се справите с излишните отражения и резонанси. Със софтуер като Room EQ Wizard може лесно да разберете в кои честоти имате проблеми и да изберете подходящи панели за акустично третиране.
Мислете отвъд рамките
Най-хубавото на продуцирането в домашни условия е, че човек сам създава правилата си. Бъдете креативни, търсете информация и не се страхувайте да питате. Не се страхувайте да изнесете част от продукцията си извън домашното студио. Искате да запишете акустични барабани или шумни китари? Наемете професионално студио за няколко часа и завършете проекта вкъщи. Открийте своята сила и се развивайте в тази посока, за да сте винаги вдъхновени!