The first studio recording - How to prepare in a few easy steps

Записите в студио са голяма стъпка в развитието на всеки музикант. Това е вълнуващ, важен, но и малко страшен процес. В следващите няколко реда сме събрали осем трика, с които ще се подготвиш не само за първия, но и за всеки следващ запис, който ти предстои.
Напиши си домашното
Ако човек е навъртял достатъчно часове в репетиции, познава музиката, която иска да запише и знае партиите си добре, няма нищо, което да го изплаши в студиото. Под репетиции имаме предвид както такива с останалите членове на бандата, така и време, прекарано в самостоятелни упражнения. Не се скатавай, особено преди записи.
Метрономът, моят приятел
Има банди, които репетират по метроном, особено ако свирят по-технична музика, но повечето от нас бягат от звука на клика като дявол от тамян. В студиото обаче, метрономът е нашия най-добър приятел. Затова прекарай известно време с него насаме. Ако си барабанист, пробвай да свириш по клик на репетиция, така цялата група ще свикне по-лесно с метронома и в студиото.
Демо записи и препродукция
Преди да отидеш в студио е добре да чуеш музиката си отстрани. Един руум микрофон в репетиционната и демо записът е готов. Той ще ти даде представа къде са силните и слабите страни на парчетата, ще може да ги тестваш и сред приятели. Ако имаш повече време и условия, може да си спретнеш и препродукция – микрофони на китарите, басът от DI и няколко микрофона за барабаните. Вокалите после – за десерт. Препродукцията ще ти даде по-ясна идея за композициите, но и за звука, който търсиш.
Профилактика на инструментите
На запис ходим с нови струни, здрави кожи и отпочинали гласове. Преди да се запътиш към студиото бъди сигурен, че инструментите и ефектите ти работят, както се очаква от тях. Повечето студиа имат достатъчно техника, за да замениш нещо, което е сдало багажа по време на записа, но това внася допълнителен стрес и дискомфорт, от който няма нужда.
Довери се на инженера
Съсредоточи се върху своето изпълнение, не мисли за техническата част, а се довери на инженера или продуцента, който добре познава студиото си. Ако имаш определена концепция, обсъди я с екипа предварително, за да не губите ценното (и скъпо) студийно време в чудене и експерименти. Не се страхувай да задаваш въпроси.
Загрей преди да записваш
Това е толкова важно, колкото и профилактиката на инструментите, ако не и повече. Наспи се добре и отдели време за любимите си упражнения за разгряване. Преговори си парчетата, които ще тракваш. Това е особено важно за певците. Ако разгрееш преди записа няма да са ти нужни повече от няколко тейка, за да заковеш изпълнението.
Почивай, за да не зацикляш
Почивките са изключително ключови, за да запазиш бодро и позитивно състояние на духа. Избягвай фрустрацията, дори когато записваш някоя трудна част. Нервите и гнева няма да изсвирят песента вместо теб. Ако нещо не се получи веднага, премини към следващото парче и се върни към проблемната фраза на свежа глава.
Бъди критичен, но не фанатичен
Понятието перфектен запис не съществува, затова не изпадай в излишни детайли, особено ако нямаш времето и средствата за такива. Постави си конкретни цели и работи с такова темпо, което да гарантира, че ще излезеш от студиото със завършен продукт, а не с половин песен.
Записите са важна стъпка в израстването ни като музиканти. Както всяко ново нещо, понякога процесите са неясни и притеснението надделява, затова ви напомняме, че най-важното е докато сме в студиото е да се забавляваме, да се чувстваме добре и вдъхновени, че създаваме нещо свое. В студиото или на сцената трябва да бъдем себе си, за да оставим своя малък отпечатък в историята на музиката.